Forum sayfamıza hoşgeldiniz.....Doktornevra.com
 Kullanıcı Adı Şifreniz     | |
 Ana Sayfa | Site Haritası | Kurallar

Adet Düzensizliği..  Diğer Kadın Hastalık..  Genital Siğiller..  Miyomlar..  Polikistik Over.. 
Yumurtalık Kistleri.. 

Konuyu Açan Konu    Aktif  1
offline aysent Eklenme/Güncelleme Trh : 11.04.2007  Toplam Okunma : 371  Bugün : 1  
Bu üye silindi Çikolata kisti ameliyatı sonrası nasıl tedavi olmalıyım

Merhaba Nevra hanım,
3 ay apandistim alınacak denilerek ameliyata girdim fakat ameliyat sırasında sol tarafımdaki 8-9 cm lik çikolata kistinin patlamış olduğu görüldü ve hem apendistim hem patlayan kistim laparoskopi ile alındı.ayrıca sağ taraftaki ufak bi kaç kistinde içi boşaltılmış.Bu kist yapışıklıklara neden olduğu için iç organlarımda özellikle bağırsak ve yumurtalıklarda yapışıklıklar olmuş,doktorum organları ayırdı ve drenaj uyguladı.
ameliyat öncesi 1 sene daha bebek düşünmüyorduk fakat bebek olmama riski büyük olduğu söylendiği için jinekoloj kontrolüne girdim.doktorum birkaç ay size şans tanıyalım ve bakalım hamile kalabilecekmisiniz dedi,bu süreçte hiçbir ilaç kullanmadım ve verdiği süre mayısta bitiyor.bu arada 1,5 ay önce rahim ultrasyonu çekildi,tüpler kapalıydı basınçlı ilaçla açıldı ama çok net açık olmadığı söylendi.şimdi nasıl bir tedavi uygulayacaklarını bilmiyorum,aklımda fazlasıyla soru işaretleri var ve çocuklakları çok sevdiğim için çocuk sahibi olamazsam diye çok üzülüyorum.size sorum, beni nasıl bi tedavi bekliyor, neler yapmalıyım ve nasıl bir tedavi şekli uygun olur? lütfen yardımcı olun,teşekkür ederim.

Bu konuya 8 adet cevap yazılmış
Cevaplayanlar Mesaj
offline admin İd:2020  Eklenme/Güncelleme Trh : 12.04.2007   
Bu üye silindi Çikolata kisti ve kısırlık

çikolata kisti maalesef sıklıkla kısırlığa ve batın içi yapışıklıklara sebep olmaktadır, ayrıca rahim filminde tüplerin açık olmasına güvenmeyin tüplerin yapısı ve akışın nasıl olduğu önemli tam söylemem için filmlerinzi değerlendirmem gerekir,
Bebek planlarınızı bu durumda fazla ertelemeyin ve tüp bebek ihitmalini daima göz önünde bulundurun, sizin şanssizlığınız kistinizin patlamış olması,
ayrıca ameliyat sonrası endometriyozis odaklarını baskılamak için siz bazı iğne ve ilaçlar verildi mi?????

aşağıdaki yazıları okuyun,
http://www.doktornevra.com/jinekoloji/hormon_bozukluklari/endometriozis_nedir.asp

http://www.doktornevra.com/jinekoloji/hormon_bozukluklari/endometriyosis_kisirlik.asp

http://www.doktornevra.com/jinekoloji/yumurtalik_kistleri/cikolata_kisti_endometrioma.asp
sağlıcakla kalın

offline aysent İd:2039  Eklenme/Güncelleme Trh : 12.04.2007   
Bu üye silindi Çok tşk ederim

Nevra Hanım,

öncelikle çok tşk ederim ilginize.Bana herhangibir ilaç veya iğne verilmedi. daha önce hamile kalma girişiminde bulunmadığımız için doktor 2 -3 ay kendi haline bırakalım bakalım olacak mı, olmazsa mayısta tedaviye başlarız dedi.(ne kadar doğru bilemiyorum).Sizin bahsettiğiniz ilaçlar doğum kontrol hapı mıdır?

Hoşçakalın...

offline aysent İd:2046  Eklenme/Güncelleme Trh : 12.04.2007   
Bu üye silindi İlaç kullanmam gerekiyormuydu?

tekrar merhaba Nevra Hanım,
ilaç kullanıp kullanmadığımı sormuşsunuz; hiç ilaç kullanmadım.Kullanmam gerekiyormuydu? Ve son 2 regli dönemimde normalden farklı olarak 2-3 gün ve az kanamalı,sancılı geçti.her regli dönemimde acaba tekrarlıyacakmı endişesi yaşıyorum.siteniz gerçekten çok faydalı 2 aydır sık sık ziyaret ediyordum ve sonunda üye olup sizle sorularımı paylaşmak istedim.Biz bayanlar için zamanınızı ayırıp faydalı olamaya çalıştığınız ve sorularımıza cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederiz.

offline admin İd:2049  Eklenme/Güncelleme Trh : 12.04.2007   
Bu üye silindi İlaç kullanımı

tabii ki tartışmasız kullanmanzı gerekirdi, böyle büyük bir kist endometriyoma sonrası nüks ihtimaliyüksek olduğu için ağızdan veya iğne şeklinde bazı ilaçlar ile "geçici menopoza" sokulmanız gerekirdi, ağrılarınız nükse bağlı olabilri, iyi bir muayeen olun,
sağlıcakla kalın

offline aysent İd:2088  Eklenme/Güncelleme Trh : 15.04.2007   
Bu üye silindi Rahim ultrasonu

Nevra hanım bi sorum daha olacak,ameliyattan 1.5 ay sonra rahim ultrasonu çektirdim ve bir başka doktor, lakaraskopi sonrası bu ultrason yapışıklıkları arttırır ve tüpler açık olsada tekrar kapanabilir dedi.Bu ne kadar doğrudur? Tüpler açık olsada 2-3 ay içinde kapanma gözlenebilirmi? Teşekkürler...

offline admin İd:2093  Eklenme/Güncelleme Trh : 15.04.2007   
Bu üye silindi Hayır olamaz...

rahim ultrasonu kessinilkle tüplerin kapanmasına sebep olmaz böyle bir şey tıbben mümkün değildir..

offline aysent İd:2834  Eklenme/Güncelleme Trh : 12.05.2007   
Bu üye silindi Yumurtalık takibi

Nevra Hanım merhabalar,
15 Ocakta, daha öncede anlattığım gibi çikolata kisti ameliyatı olmuştum.ameliyat sonrası 3 ay korunmamıza rağmen gebelik oluşmadı ve bugün yumurtalık takibine başladım.(5 gün boyunca klomen kullandım.) Doktorum bugünki kontrolü sonrası gelişimin gayet güzel olduğunu söyledi.Ama hala içimden atamadığım ya hamile kalamazsam diye tereddütlerim var, en çok tüpler konusunda.çünkü tüplerim kapalıydı rahim ultrasonu sırasında ilaç sıkılarak açıldı.Size sormak istediğim şey, açık olması dışında işlevini yapıp yapamadığıda önemlimidir ve görevini yerine getirdiğini nasıl anlarız, herhangibi tedavi sırasında mesela aşılama bu izlenebilinirmi?

offline admin İd:2872  Eklenme/Güncelleme Trh : 13.05.2007   
Bu üye silindi Hidrotubasyon

su vererek ulrasonda vbakılması yani "hidrotubasyon" istenilen bilgiyi tam vermez, bence histerosapingografi HSG çektirmeniz en doğrusu olacaktır...

Sayfalar :
[1]

Son Konu ve Mesajlar
Son 10 Konu Ekleyen
  Lütfen yardım edin meraktan ölmek üzereyiz offline
  Kızlığım bozuldu mu,acil..acil.. offline
  Bebek isteği... offline
  Vajinismus ve normal doğum offline
  Doğum sonrası korunma ve cinsellik nasıl??? offline
  Doğum korkusu yaşıyorum :( offline
  Hamilelikte belirtiler, sizin yönetmelerinizle hamile kaldım.... offline
  Bi de benle uğraşın... offline
  Ah ah... daha önceki seks hayatım anlaşılır mı?? offline
  İlişkide ağrı,mastürbasyon ve zevk alamama offline
Son 10 Mesaj Ekleyen
  Bende de aynı endişe var offline
  Bebeğin cinsiyeti acaba ne?? offline
  :):) allahım kucağına almak nasip etsin.. offline
  Kız arkadaşım hamile kalır mı?? offline
  Dış gebelik ve methotrexat offline
  Bakirelik testi. offline
  Anne olmak istiyorum offline
  Vajinismuz ve doğum şekli offline
  Doğum sonrası korunma ve cinsellik offline
  Bebeğini kucağına alacaksın... offline
Üye İstatistikleri
Aktif Ziyaretçi 1 Aktif Üye Üye Sayımız 62443/ 0
Bugün Tekil 32 Bugün Çoğul 34 Toplam Tekil 197901 Toplam Çoğul 1000295 Ip No: 3.138.138.202

Kadın Hastalıkları, Gebelik, Hamilelik, Doğum, Kısırlık, Cinsellik, Aile Planlaması - Gebelikten Korunma Yöntemleri, Genital Siğil HPV ,Gebe Hamile Sorunları Ve Kadın Sağlığı İle Kadın Hayatının Tüm Evrelerinde Karşılaştıkları Sağlık Sorunları İle İlgili Forum...    doktornevra.com  .... Op.Dr. Nevra Topalismailoğlu....  Op.Dr.Hakan Topalismailoğlu.... 

Google Plus +