Forum sayfamıza hoşgeldiniz.....Doktornevra.com
 Kullanıcı Adı Şifreniz     | |
 Ana Sayfa | Site Haritası | Kurallar

Doğum..  Gebeliğe Hazırlık..  Gebelik..  Gebelikte Beslenme..  Hafta Hafta Gebelik.. 
Loğusalık ve Bebek.. 

Konuyu Açan Konu    Aktif  1
offline ibbuk Eklenme/Güncelleme Trh : 29.05.2007  Toplam Okunma : 278  Bugün : 1  
Bu üye silindi İkili test sonucunda ikilem var?

Öncelikle konuyu inşallah doğru yere açmışımdır.Hikayem biraz uzun,kısaca özetleyeyim.
İl devlet hastanesinde ultrasona girdim,NT 2,7 mm olarak ölçüldü.İkili test için de kan aldılar,fakat doktor kan almanın boşuna olduğunu, 2,7mm lik ense kalınlığı ölçüldüğü için kan testinin normal olmayacağını söyledi.Yinede kan tahlili yaptırıp,Ankaraya risk oranı belirlenmeye gönderildi.eve döndük.

Ardından tavsiye üzerine yakın bir ilde bulunan özel bir doktora gittik 1 gün sonra. Doktorun cihazı üç boyutlu ultrason cihazıydı.Kendisi ense kalınlığını iki pozisyonda ölçtü ve 1,8mm ve 2,2 mm olarak buldu. 2,7 mm olarak yapılan eski ölçümün yapıldığı cihazının eski model olduğunu söyledi.(eski model olduğunu tlf ile öğrendik)Bu ölçümün yapılması için bebeği en az 10 kat büyüten bir cihaz olmalı dedi....Ama herşeye rağmen kan tahlili de gelsin,tekrar konuşalım dedi..

İlk hastanenin yaptığı kan tahlili geldi..Sonuç

NT DEĞERİ DAHİL EDİLDİĞİNDE;
Test Concentration MoM
HCGb 33.81ng/mL 0.83
NT 2.7 1.80
PAPP-A 3085mU/L 1.05

Yaş 25
Down Risk 1/1200 (low Risk)
Edvars Risk 1/89000

NT DEĞERİ DAHİL EDİLMEDİĞİNDE (Sadece HCGb ve PAPP-A değerlerine göre)
Down Risk: 1/5500 (low risk)
Edvars Risk: 1/100000

Bu sonuçları ikinci (özel) doktorumuza götürdüğümüzde sonucun normal olduğunu,eğer NT değerinin kendisinin ölçtüğü gibi 2.2 veya 1.8 alınsaydı riskin daha da düşeceğini belirtti.

SORU:Siz bu sonuçları nasıl değerlendirirsiniz.İkili test yaptırdık, üçlü test yaptırmamızı tavsiye eder misiniz?
Şimdiden Teşekkürler

Bu konuya 1 adet cevap yazılmış
Cevaplayanlar Mesaj
offline admin İd:3497  Eklenme/Güncelleme Trh : 30.05.2007   
Bu üye silindi İkili test

1- ultrasondan çok yapan hekimin "ense kalınlığı ölçme kursu sertfkası ve eğitimi" var mı?* bu önemli
2-sonuç normal fakat mutlaka üçlü yeptırın çünkü bunda ikilide olmayan bir parametre , nöral tüp defekti de göstermekre,
aşağıdaki yazıları okuyun,

http://www.e-gebelik.net/bebegin_iyilik_halini_gosteren_testler/ikili_test.asp

http://www.e-gebelik.net/bebegin_iyilik_halini_gosteren_testler/uclu_test.asp

Sayfalar :
[1]

Son Konu ve Mesajlar
Son 10 Konu Ekleyen
  Lütfen yardım edin meraktan ölmek üzereyiz offline
  Kızlığım bozuldu mu,acil..acil.. offline
  Bebek isteği... offline
  Vajinismus ve normal doğum offline
  Doğum sonrası korunma ve cinsellik nasıl??? offline
  Doğum korkusu yaşıyorum :( offline
  Hamilelikte belirtiler, sizin yönetmelerinizle hamile kaldım.... offline
  Bi de benle uğraşın... offline
  Ah ah... daha önceki seks hayatım anlaşılır mı?? offline
  İlişkide ağrı,mastürbasyon ve zevk alamama offline
Son 10 Mesaj Ekleyen
  Bende de aynı endişe var offline
  Bebeğin cinsiyeti acaba ne?? offline
  :):) allahım kucağına almak nasip etsin.. offline
  Kız arkadaşım hamile kalır mı?? offline
  Dış gebelik ve methotrexat offline
  Bakirelik testi. offline
  Anne olmak istiyorum offline
  Vajinismuz ve doğum şekli offline
  Doğum sonrası korunma ve cinsellik offline
  Bebeğini kucağına alacaksın... offline
Üye İstatistikleri
Aktif Ziyaretçi 15 Aktif Üye Üye Sayımız 62443/ 0
Bugün Tekil 2 Bugün Çoğul 2 Toplam Tekil 196160 Toplam Çoğul 988248 Ip No: 18.118.2.15

Kadın Hastalıkları, Gebelik, Hamilelik, Doğum, Kısırlık, Cinsellik, Aile Planlaması - Gebelikten Korunma Yöntemleri, Genital Siğil HPV ,Gebe Hamile Sorunları Ve Kadın Sağlığı İle Kadın Hayatının Tüm Evrelerinde Karşılaştıkları Sağlık Sorunları İle İlgili Forum...    doktornevra.com  .... Op.Dr. Nevra Topalismailoğlu....  Op.Dr.Hakan Topalismailoğlu.... 

Google Plus +