Akıntı belirtileri,vajinal akıntı şikayetleri

 

Akıntı belirtileri, vajinal akıntı sikayetleri nedir.


Genital bölgede kızarıklık,  ödem  ve şişkinlik, peynir taneleri gibi beyaz dokuya yapışan akıntı ve kaşıntı durumunda;Bu semptomlar ve belirtiler  mantar hastalığının tipik belirtileridir. Vajinal mantar hastalığı ,kadında vajina akıntılarının en sık görülen nedeni mantar enfeksiyonlarıdır. Vajina florasının bozulması, cinsel ilişki, kötü genital hijyen sebep olabileceği gibi özellikle antibiyotik kullanımı Şeker Hastalığı  ve gebelik mantarın aşırı derecede neden olabilir ve verdiği sıkıntı fazladır. Bazen de bu şikayetler tedaviye rağmen tekrarlayabilir.

Genital bölgede kaşıntı olması; kaşıntının en sık görülen nedeni yine  vajinada mantar enfeksiyonlarıdır. Buna ek olarak vajinada akıntıya neden olan diğer mikroplar da  kaşıntı nedeni olabilir. İç  çamaşırı yada kullanılan hijyenik petlere karşı  bazen bölgesel alerjik reaksiyona bağlı da genital kaşıntı olabilir. Çok nadiren de olsa kaşıntı kılların olduğu bölgede ise  genital bit veya uyuzdan da şüphe etmek gerekmektedir

Sarı akıntı , yeşil yada gri kokulu akıntı,  dış genital bölgede kızarıklık ve şişlik şikayeti;Bu tür renkli akıntı akıntıların nedeni, Bakterial vajinozis adlı bakterilere yada Trichomonas vajinalis’e  genelliklem bağlıdır. Trichomonas vajinalis cinsel temas ile bulaşır ve eş tedavisinde mutlaka yapılması gerekir  ve kahverengi akıntı da nadiren yapabilir. Çoğunlukla hiç bir belirti vermyen ve bazen akıntıya neden olabilen Gonore  yani Bel Soğukluğu ; %40-60 kadında adet sonu başlar ve sSık sık geçirilen bel soğukluğu enfeksyonları, kadında uterusta  tüplerin tıkanmasına sebep olup ileride kısırlığa da yol açabilmektedir.

Genital bölgede ağrı ve daha once olmayan şişlik hissi ve  hassasiyet şikayetler; Rahim ağzı yani serviks enfeksiyonu bu tür şikayetlere sebep açar. Eğer jinekolojik muayenede bir şey bulunmaz ise , psikolojik olabilmektedir.Genellikle bu tür ağrı ve hassasiyet  genç kadınlarda görülür.. Yapılan  jinekolojik muayenelerin çoğunda herhangi bir hastalık saptanmamaktadır. Detaylı olarak  hasta sorgulandığında özellikle cinsel problemi olan kadınlarda daha sık olduğu ortaya çıkmaktadır.

 Bol miktarda şeffaf akıntı şikayeti; Bu şekilde kokusuz ve kaşıntısız bol miktarda  vajinada akıntı nedeni olan ve daha önemlisi rahim ağzından yukarıya yayılarak tüplerde hasar nedeni olan bir mikroorganizma Chlamydia  dır. Bol miktarda akıntı nedeni sıklıkla  olabilir ve cinsel temasla bulaşan bir hastalıktır

İdrar yaparken yanma,  vajina girişind huzursuz hissi, sık idrara çıkma isteği ve idrarın bulanık gelmesi şikayeti; vajinal mantar hastalığı ve genital herpes sıklıkla bu şikayete bir üriner enfeksiyon olmamasına rağmen sebep olabilmeketdirler. Fakat bu şikayetlerin temel nedeni idrar yolunun enfeksiyonudur. Sistit, mesanenin iltihabıdır ve sık idrara çıkma, karın alt bölgesinde ağrı şikayetleriyle ortaya çıkabilir. Jinekolojik muayene gereklidir ve gerekirse idrar testi yapılır.

Vajina girişinde ve vajina  ağzında hassasiyet, ağrı ve batma ve huzursuzluk şikayetleri;Bu şikayetler başladıktan  genellikle 4-5 gün sonra yara  ve aftlar oluşur. Nedeni  Genital Herpes  enfeksiyonu yani Herpes Simpleks virüsü olabilir. Cinsel yola bulaşan bu hastalıktır ve  uzun süre tekrarlayarak devam edebilir.