HPV, HPV Virüsü Tedavisi

 

 

HPV Virüsü-HUMAN PAPİLLOMA VİRUS çift sarmallı bir DNA virusdür. HPV deri, anogenital alan, ağız, larynx, ösefagus da yerleşebilir. Halk arasında siğil yaptığı ve bulaşıcılığı bilinse de genital bölgede ve tabii ek olarak penis’de kanserojendir.

HPV tiplerinden  genital alanda önemli olanlar tabii ki önce kanserojen olan Tip 16, 18, 31, 33, 35, 45, 51, 52, 56, 58, 59 olup düşük kanser riskini ifade eden ve daha çok genital siğil ile başvuranlarda Tip 6, 11, 42, 43, 44′dür.

HPV Belirtileri ;HPV bulaşsa bile her zaman bulgu vermez. Genellikle vücut direnci yüksek olan HPV taşıyıcıları ne bir siğil ne de bir başka şikayetten bahsetmezler. Oysa çok çabuk bulaşır. Genital HPV enfeksiyonlarında bulaşma cinsel ilişki ile olur. Cinsel ilişkiden maksat yüzeyel bir ilşikide dahil her türlü teması içerir. Yani HPV canlı olmayan yüzeylerde yaşayamaz mutlaka canlıdan canlıya geçer. HPV enfeksiyonu olan kişi bazen yıllarca bazen de asla bulgu vermeden kalabilir ama bulaştırmaya devam eder.

HPV’nin kanserojen tipleri genellikle sessiz olup tip 18 dışındakiler pek sık olarak siğil de yapmaz. Aslında siğil çıkması HPV’nin işareti olduğundan doktora giderek başka tiplerin varlığının araştırılması sağlaması ve sıkı takip programlanması suretiyle virus taşıyıcıları için bir şansdır.

Genital Siğller HPV taşıyanlarda özellikle HPV  tip 6 ve  HPV 11 taşıyanlarda kliniğe başvuru nedeni genital siğil dir. Siğil dışa doğru büyüyen, karnabahar  şeklinde düzensiz konturlu geniş bir sapı olan genellike ciltten daha koyu renkte kabarık lezyonlardır. Etrafa doğru yayılma eğiliminde olup ancak doktor müdahalesi ile temizlenebilir. Genital siğil tedavisi LEEP, Koter, lazer kullanılabilir. Bunun yanı sıra virus yükünü azaltan kremler tedavi edici ve tekrarı önleyici olarak kullanılabilir.

Rutin jinekolojik muayeneler önemlidir çünkü bu muayenede rahim ağzında, erozyon, kanama, kabarıklık gibi bulgular olabileceği gibi tamamen temiz bir collumda görülebilir. Smear alınması ile smear testinde  görülecek koilositik hücreler HPV’yi işaret edebilir.

HPV testleri günümüzde bir çok HP uzmanı ve HPV merkezi tarafından yapılmaktadır.HPV’nin klinik bulgusu varsa ,pap  smearda şüphelenilmişse, muayenede şüphelenilmişse , partnerde siğil varsa mutlaka HPV DNA tayini yapılmalı ve DNA var ise tip tayini yapılarak yüksek ve düşük risk grubundan hangisinin olduğu belirlenmelidir.