Akıntı Sebepleri, Vajinal Akıntı Nedenleri

 

Akıntı sebepleri Nedir, Vajinal akıntı nedenleri nelerdir?
Vajinal akıntı sebepleri nelerdir, niye vajinal akıntı olur;Vajina normal anatomik olarak nemli bir yapıya sahiptir.Vajina  iç duvarlarındaki ve vajinanın  dış kısmına yakın bulunan ve de  rahim ağzındaki bezelerden salgılanan sıvılar bu nemliliği ve ıslaklığı sağlaralar.

Fizyolojik akıntı neye denir?

Fizyolojik akıntı adı verilen  ve normal kabul edilen  akıntılar kokusuz, şeffaf ve sümüksü kıvamda olan akıntılardır. Bu  normal akıntı, yumurtlama dönemi gibi yani ovulasyon sırasında  östrojen hormonunun yükseldiği dönemlerde artış gösterir. Kısacası iki adet arasına rastlayan ovulasyon  dönemind de bu akıntıda bir miktar artış olabilir. Aynı şekilde hormonal sebeplerle de  adetin hemen öncesinde akıntıda hafif bir artış olması da  normaldir.

Hamilelikte de rahim ağzı ndan salgılama yapan bezlerin bezlerin afonksiyonlarının gebelik hormonlarına bağlı olarak aşırı  artması nedeniyle yine krem görünümde beyazımsı renkli, olan akıntılar da fizyolojiktir, normaldir.

Cinsel uyarım sırasında vajinayı çevreleyen bezlerden salgılanan ve ilişkiyi kolaylaştır, kayganlaştıran, kendine özel  bir kokusu ve krem kıvamında  beyaz rengi olan salgı- sıvı da yine fizyolojiktir.

Anormal vajinal akıntılar nelerdir, hangi akıntı bir enfeksiyon anlamına gelir?

Anormal vajina akıntıları ise  sık karşılaşılan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken nedenleri enfeksiyoz yani mikrobiktir, yani rahatsız edici akıntılar genellikle birer enfeksiyondur .

Kadınlarda en sık olarak Vajina da mantar hastalığı  görülür,  vulva bölgesinde dış genital yapılarda  kaşıntı ve hassasiyet yapar. Kadınlar özellikle dış jenital organlarındaki kızarıklık ve şişlik durumundan yakınırlar.Bu tür vajinal akıntın yapı olarak beyaz ve  süt kesiğine benzetilir,etken  Candida  Albigans adı verilen  bir mantardır.Bu tür bir vajinal akıntı sebebi araştırıldığında , kısa sure öce olan bir cinsel temas, havus – sauna gibi aktivite,   antibiyotik kullanmı veya  hamilelik olabilmektedir. Mantar enfeksiyonuna vajinal akıntı çok tekrarlıyorsa şeker hastalağı ve guatr da incelenmelidir.

Diğer biri iltihaplı vajinal akıntı sebebi olarak bir etken bakteriyel need,   Gardnerella vajinalis enfeksiyonudur. Sıklıkla artmış  hafif sarımsı bir vajinal akıntı vardır. Tipik olarak bu vajinal  akıntı çok pis ve  kötü kokuludur ,hasta kendi akıntısının kokusunu hissedebilir ve  eşleri rahatsız eder.

Başka bir sık görülen  vajinal iltihaplı akıntı sebebi trichomonas vaginalis dir.Cinsel ilişki ile bu anfeksiyon genellikle  bulaşır,  bol miktarda yeşilimsi ve hastayı ileri derece rahatsız eden bir vajinal akıntı yapmaktadır. Akıntı  dış genital bölgede hassasiyete ve irritasyona yol açar , dış  genital organlarda  yanma hissi ve kaşıntı çok belirgindir ve bu tür akıntı tedavisinde  eş tedavisi de mutlaka yapılmalıdır.

Vajinal akıntı yakınmaları ve şikayetleri  olan bir kadın  mutlaka  bir jinekolog tarafından değerlendirilmeli, uygun tedavi düzenlenmelidir.