Genital Siğil / HPV / Kondilom  tedavisi

 

 

Genital Siğil Tedavisi İstanbul / HPV Tedavi Merkezi istanbul

Genital siğiller veya diğer adı ile kondilom, insel yolla bulaşan hastalıklar arasında bulaşıcılığı en yüksek olan ve en sık görülen enfeksiyon Human Papilloma Virüs HPV enfeksiyonudur . Türkiyede desonyıllrda gittikçe artan bir ivmede gözlenmektedir.

HPV Toplumda ne karda sıktır?

 Türkiyede  diğer ülkelerde deolduğu gibi toplumdaki oranı artmakatdır Çoğunlukla HPV virüsü  belirti vermez, bu nedenle de kolay  tanı konamaz. HPV belirti verdiğinde ise genellikle ilk belirti ki en sık HPV belirtisi genital siğildir.

Bazen rutin yapılan smear veya HPV testi ile teşhis konur veya jinekolojik muayene sırasında  cinsel siğil saptanır. Halk arasında özel bçlge siğili veya  bacak arası siğil de denilen HPV enfeksiyonunun toplumda görülme sıklığı yüksektir. HPV hem kadında hem de erkekte aynı oranda görülmektedir..

HPV virüsü tehlikeli midir?

Evet bazı tipler kanserojen olabilmektedir. HPV virüsünün 220’den fazla tipi vardır. Bu tiplerin önemli kısmı  kadında ve erkekte kondilom veya  genital siğile yol açar sebep olurlar. Ancak 20’a yakın HPV  tipi ise kadında ve erkekte vücudun farklı bölgelerinde kanser riskine veya kansere yol açabilir. Bu nedenle HPV tanı ve tedavisi hem kadınlarda hem de erkeklerde büyük önem arz eder.

HPV Nedir? HPV Virüsü nasıl bir virüstür?

HPV, Human Papilloma Virüs ailesinden olan bir DNA virüsüdür. Yaklaşık 220 HPV  tipi çeşidi vardır. HPV nedir? Nasıl bulaşır? HPV belirtileri nelerdir? Genital siğil tedavisi nasıl yapılır? HPV neden olur? Kansere yol açar mı? Siğilden korunma yöntemleri nelerdir gibi soruların cevabı HPV virüsünü anlam ile olabilmektedir.

HPV Kolay bulaşır mı?

Evet kolay bulaşır .Toplumun %80’i hayatlarının bir döneminde mutlaka HPV ile karşılaşırlar ve farkında olmadan  bu siğil virüsünü taşırlar.

Kolaylıkla tek bir cilt teması ile HPV %75  partnere bulaşır. Bu nedenle toplumda  HPV  hastalığı görülme sıklığı tahmin edilenden daha yüksektir, çünkü virüsü taşıyan , portörler ki çoğu erkeklerdir , eşlerine HPV virüsünü bulaştıracaklardır.

Kondilom Genital Siğil  Virüsü  Nasıl Bulaşır?

Kondilom Genital Siğil  Virüsü  HPV birçok şekilde bulaşabilir. En sık görülen ve en çok bilinen bulaşma yolu cinsel  temas ve ilişkidir.Cinsel ilişki dışında anal bölge ve ağız bölgesi cilt teması ile de  bulaşabilir.

Prezervatif HPV Bulaşmasını engeller mi?

Tam engelleme çünkü  tam vajinal ilişki olmadan sürtünme ile de HPV bulaşabilir. Dolayısıyla kondom kullanımı ne yazık ki bulaşmayı %100 engellemez. %70 ancak engeller.

Genital Siğil başka hangi yollardan Bulaşır?

Vajinal seks dışında oral seks ve anal seks ile de HPV bulaşabileceği unutulmamalıdır. Cinsel ilişki dışında virüs taşıyan yüzeylere havlu, tuvalet, kişisel eşyalar, havuz, hamam vs) cildin teması ile de  nadiren  genital siğiller ve HPV bulaşabilir.

Mutlaka partnere HPV bulaşacak diye bir kural var mıdır?

Genital siğil varlığında aktif  HPV enfeksiyonu olan kişiler enfeksiyonu %75 eşlerine bulaştırabilirler.

Yani tek bir ilişkiyle HPV  virüsü genital siğil var ise  karşı tarafa bulaşma riski %75’dir. HPV bulaşıcılığı en yüksek cinsel yolla bulaşan hastalıktır. Basit bir temas bile yeterlidir

HPV Bulaştıktan ne kadar süre sonra siğil yapar?

 HPV bulaştıktan aylar veya yıllar sonra da genital siğile neden olabilir. Genelde HPV bulaşması ile kondilom  ortaya çıkması arasındaki süre ortalama 2 aydır. Ama bu virüsün tipine ve kişinin bağışıklık sistemine göre süre haftalar veya yıllar sonra da olabilir. Genital siğil çıkan kişilerde HPV virüsü ile ilk karşılaşılan günü tam olarak bilmek  mümkün değildir.

HPV Yolculuğu nedir? Bulaştıktan sonra ne olur?

HPV enfeksiyonlarının %80 i geçicidir. Sıklıkla  hiçbir belirti vermeden 12-24  ay içinde kendiliğinden vücuttan temizlenir.
Virüsün vücuttan temizlenmesinde ve atılmasında  en önemli faktör hastanın bağışıklık sisteminin ne kadar kuvvetli olduğudur ve virüsün tipidir.

Hücresel  Bağışıklık immun sistemini etkileyen genetik faktörler, anneden geçen bağışıklık hücreleri dışında beslenme uyku düzeni  stres virüsün nasıl davranacağını belirleyecektir.

Genital Siğiller en çok hangi yaş aralığında görülür?

Gençlerin hastalığıdır.Kondilom enfeksiyonu seyri için yaş da çok önemlidir. HPV enfeksiyonu en çok 20 yaş civarında görülür. Çünkü bu yaşlarda vücudun bağışıklık sistemi zayıfl tır ve hücre rejenerasyonu hızlıdır. HPV enfeksiyonlarının %95’ı kendiliğinden geçer, %5  virüs vücuttan  uzun süre atılamaz arada  genital siğile ve hücre değişikliğine neden olur. HPV bulaşan hastaların sadece %2’de rahim ağzı kanserine yol açar.

Ne gibi sorunlara HumanPapilloma virus yol açar?

Genital siğiller , Vajinada , peniste makatta  siğillere ve kondilom a yol açabilir

Bazı HPV tipleri kadında rahim ağzı kanseri, anal kanser, baş boyun kanseri, vulva kanseri, vajina kanseri gibi genital bölge kanserlerine yol açabildiği gibi, erkekte penis kanseri, anal kanser, ağız-boğaz kanserine ve prostat kanserine yol açabilir.

HPV Tipleri , türleri ve yol açtıkları belirtiler nelerdir?

 HPV bulaştıktan sonra hastaların %90’ında hiçbir belirti vermeden kendiliğinden vücuttan temizlenir. Ancak kalan %10-15  hastada genital siğil kondilom  veya genital kansere yol açabilir. 

HPV pozitif ama  genital siğil yok şeklinde çok sayıda hasta kliniklere başvurmaktadır. rahim ağzı kanserinin %99’undan HPV riskli tipler  sorumludur. Ancak bu virüsün tüm tipleri kansere neden olmaz, sadece yüksek risk tipler kanserojendir.

HPV yüksek  riskli tipler; HPV 16, 18, 31, 33, 39,52,54 ve 35 rahim ağzı ve vücudun diğer bölgelerinde kansere yol açabilir. Yaklaşık 20 çeşit yüksek riskli HPV çeşidi vardır.

HPV hemen kansere yol açmaz. Kanser ortaya çıkmadan meydana gelen hücresel prekanseröz  değişiklikler pap smear testinde kolayca tespit edilebilir. Anormal hücresel değişiklikler  smir testinde görülür. Bu nedenle kadınlarda smir testi kontrolü önemlidir.

Düşük riskli HPV tipleri en sık görülenler ; HPV tip  6, 11 kansere yol açmaz, daha çok genital bölgede penis makat, vajinal, vulva, anal kondilom diğer adıyla cinsel siğiller  yol açar.

HPV kesin tanısı nasıl konur?

HPV tanısı ve tiplemesi  HPV testi yapılır. HPV testi kolay ve güvenilir bir yöntemdir.

Kondilom ,Genital Siğil Nedir?

Human papilloma virüsünün genital bölgeyi tutması sonucu kondilom genital siğil ortaya çıkar. kondiloma akuminata da tıp dilinde denir. Genital siğil vulva, vajina, anal bölge, ağız , penis, kasıklar torbalar etek bölgesi gibi cinsel temasın olduğu sıcak ve nemli bölgelerde daha sık görülür. Kondilomlara en sık neden olan virüs çeşidi HPV 6 ve HPV 11’dir.

Genital Siğillerin Belirtileri Nelerdir?

HPV  virüs vücuttan temizlenemezse çoğunlukla hiç belirti vermez ama taşıyıcılık yani bulaştırıcılık devam eder. HPV belirtisinin olmaması vücutta HPV virüsünün olmadığı anlamına gelmez. İlk bulaşmadan haftalar sonra ya da yıllar sonra kondilomlar hem erkek hem kadında genital siğil ortaya çıkar. HPV nin tam olarak ne zaman bulaştığını öngörmek zordur. Ama çoğunlukla HPV bulaştıktan 2 ay sonra özellikle HPV 11 de 1 ay sonra belirtiler ortaya çıkar.

Riskli  HPV tiplerinde şise siğil olmadan HPV testinde veya  smear testinde anormalliğe yol açarak belirti verir.

Genital siğil görüntüsü nasıldır? Kondilom fotoğrafları tanıda yardımcı olur mu?

Genital siğille alt tarafta kırmız açık veya  kahverengi veya ten renginde cilt yüzeyinde kabarıklıklar şeklinde belirti verir. Bu cinsel  kabarıklıklar tek tek birkaç tane küçük olabileceği gibi bazen eğer birden fasla HPV tipi var ise giderek büyüyerek karnabahar şeklinde de görünebilir.

 Cinsel Siğiller zama içinde veya jilet ile kanatılır ise  birbiriyle birleşip genital bölgeyi tümüyle de sarabilir. Genital  siğil kendiliğinden kaybolmaz .

Genital siğil kaşıntı, akıntı ağrı yapar mı? Kondilom tipleri çeşitleri nelerdir

Evet bazen siğiller çıkarkan kaşıntı, batma ağrı hissi yapabilir. Çok nemli bölgelerde beyaz renkli genital siğil çeşitleri, “İğne Başı Siğil” sıklıkla  de görülebilir. Nasır gibi düz genital siğil çeşitleri “Flat Kondilom” genelde kanserle ilişkilidir ve  HPV Asit Testi uygulanması yardımcı olur.  “Karnabahar”  tipinde siğller ise genellikle ağrı, kaşıntı gibi belirtilere neden olabilirler.

Kasık ve makat bölgesinde çıkan kondilom  siğil başlangıcında alt bölgede rahatsızlık hissi, hafif kaşıntı ve kanama görülebilir.

Kondilom Kansere Yol Açar mı?

Kondilom a neden olanlar düşük riskli insan HPV  tipleridir  6, 11 ve bu tipler kansere yol açmaz. 220 HPV tipi arasında yaklaşık 20 çeşit yüksek riskli tip vardır  genellikle HPV  16, 18 ve bunlar vücudun çeşitli bölgelerinde zamanla  jenital kanser gelişimine neden olur .

Yüksek riskli HPV  virüs tipleri kondilom ve siğile  neden olmadan yani belirti vermeden kanser gelişimini başlatabilir. HPV hem kadında hem de erkekte genital  kansere yol açsa da kadınlar erkeklere göre daha çok risk altındadır

İstanbul Kondilom  Tedavisi ve Kondilom merkezi

HPV enfeksiyonunun ilaçla kesin tedavisi yoktur, sadece HPV sonucu ortaya çıkan genital siğil ve kondilomlar tedavi edilir,  genital siğil ilaçla veya yakma-dondurma işlemi ile yok edilmeye çalışılır.

Genital Siğil Tedavi Yöntemleri

Kondilom  siğilinin en etkili tedavi yöntemi esas virüs daha bulaşmadan aşı ile korunmaktır. En iyi Genital siğil tedavisi nasıl yapılıyor HPV kesin  ilaç tedavisi var mı? Genital siğil kondilom niye tekrarlar, HPV Kondilom kesin tedavi en iyi yöntem nedir

Değişik yöntemler uygulanmakta bunlar;

1-İlaçla genital siğil tedavisi

2-Genital siğil  koter yakılması Elektrokoterizasyon

3- Kondilom siğilin dondurulması Kriyoterapi

4-Genital siğil lazer tedavisi

5-Kondilom Leep ile çıkarılması yakılması

6-Genital siğilin cerrahi yolla ameliyatla alınması

7-Doğal, bitkisel ürünler ile genital siğil tedavisi

İlaçla Genital Siğil Tedavisi

Kullanımı zordur ve günümüzde çok tercih edilmemektedir. Genital siğil ilaçlarının bazıları hasta tarafından Aldara, Podofiloks, verrutol, efudix , bazıları ise uzman doktor tarafından  uygulanan podofilin, trikloroasetik asit, salisilik asit, kantaridin gibi lokal ilaçlardır.

Aldara ,Imiquimod (İmikuimod): Piyasada aldara krem adıyla bulunan bu ilacın ilk %3,75’lik formu FDA tarafından genital siğil tedavisinde onaylandı..Aldara krem hasta tarafından kolayca uygulanabilir.
Aldara yan etkileri;Hasta bu kremi kullanırken, ilacı sadece siğilin üzerine sürmeye dikkat etmelidir. Sağlam deriye krem sürmekten kesinlikle kaçınmalıdır, sağlam deriye sürülürse o bölgede hasar ve yanma yapar. Aldara kremin en sık gözlenen yan etkisi kremin sürüldüğü yerde eritem kızarıklık, yanma gibi şikayetler yapmasıdır.

Aldara nasıl kullanışır; Aldara krem siğil geçene kadar günde 1 defa sürülmek şartıyla haftada 3 defa uygulanır ve en fazla 16 hafta kullanılır. Aldara kremi sürüldükten 6-10 saat sonra genital bölge hiç yıkanmalıdır.

Podofilox ,Podofiloks, Podofilin : Podofilox, condylox piyasa adıyla satılan bu ilacın jel, krem veya solüsyon formları vardır. Bu solüsyonlar hasta tarafından genital siğile uygulanabilir. Podofilin HPV ile enfekte olmuş hücrenin büyümesini aynı kemoterapi ilaçları gibi engelleyerek etki gösterir, kullanımı zor ve yan etkisi fazladır.

Podofilin nasıl kullanılır; Podofilink Krem, jel veya solüsyon formları olan bu ilaç,  haftanın 3 ardışık günü günde 2 defa siğilin üzerine sürülür, 4 gün ilaç kullanılmaz. Bu şekilde haftalık tedavi tamamlanmış olur.  Kondilom üzerine toplamda 4 hafta Podofiloks, Podofilim hasta tarafından kullanılır.

Trikloroasetik asit TCA: Türkiyede bilinen ve en sık kullanılan genital siğil ilacıdır .Trikloroasetik asit siğil üzerine doktor tarafından uygulanır maalesef  hasta tarafından uygulanmaz. Kullanımı çok zor ve zahmetlidir.Çok yakıcı olduğu için sadece siğile uygulanmalı, sağlam dokuya değirilmemelidir, kimyasal yanığa neden olan bu siğil ilacı haftada 1 defa uygulanacak şekilde 8 hafta boyunca kullanılmalıdır. Podofilinin aksine trikloroasetik asit  hamilelerde kullanılabilir.

5-Florourasil 5-FU, Verrutol : Ülkemizde “kendi kendine genital siğil tedavisi” için hasta tarafından eczaneden alınıp en çok tercih edilen ilaç olmasına rağmen genital bölge kullanımı için FDA onayı olmadığı için doktor tarafından tercih edilen ve sık  kullanılan bir ilaç değildir. Kondilomdaki DNA sentezini bozarak siğili tedavi eder. Verrutol Haftada 1 kez jel siğile uygulanır ve bu tedavi 6 hafta boyunca devam eder. Piyasada efudix ve verrutol adlı ilaçlar 5 Florourasil içeren krem, jellerdir. Verrutolde Efudixten farklı olarak salisilik asit bulunmaktadır. . Ciddi kimyasal yanıklara sebep olabilir ve genital bölge, kasıklarda uzun süre kalan yaralar oluşturabilir.

 Veregen Sinekatekinler:  Veregen yani Sinekatekinlerin hem antioksidan hem de bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır. Genital siğil kremi olarak kullanımı FDA tarafından onaylanmıştır ve Avrupada mevcuttur, ülkemizde satışı yoktur. Hasta tarafından kolaylıkla kendi kendine  kondilom üzerine uygulanabilir. Kremin içinde yeşil çay bileşenleri bulunan bitkisel bir ilaçtır.

Yakarak genital siğil ve kondilom  tedavisi , HPV yakma tedavisi NasılYapılır?

Elektrokoter ile Genital Siğil Yakma, HPV Koter Tedavisi Nedir ve Nasıl yapılır?

Ülkemizde bir çok merkez tarafından kullanılan bir yöntemdir. Elektro Koter ile cinsel bölge siğillerin, vajina , makat, penis anüs vulva kask bölgesi gibi  yakılması, tedaviler arasında en sık uygulanan bir tedavi şeklidir. Bu koter  tedavisi şeklinde elektrik akımı kullanılarak kondilom siğiller tek tek yakılır.

Elektrokoter siğil yakma ağrılı mıdır; Elektrokoter ile HPV  siğil yakma işlem çok  ağrılı olduğu için yaygınlığına bağlı olarak lokal anestezi veya genel anestezi ile yakma işlemi uygulanmalıdır.

Koter ile siğil yakma sonrası iyileşme süresi; Genital siğil yakıldıktan sonra 1-2 hafta içinde iyileşir. Yakıldıktan sonra  HPV olan o bölgede sarı akıntı, sulanma, yara görünümü olması normaldir. Ortalama 2 hafta içinde yara kurur ve tamamen iyileşir

Lazer ile HPV  Genital Siğil Tedavisi

Kondilomların HPV CO2 veya ND  Lazer ile yakılma işlemi de tedavide uygulanabilir. Lazerle genital siğil tedavisinde de anestezi gerekir. Lazerle siğil yakılmasının başarı diğer yöntemlere göre biraz daha yüksek ve tekrar oranı da düşüktğtü. Yaygın siğillerde çok daha iyi sonuçlar alınır ve iyileşme süresi de hızlıdır.

LEEP cihazı  ile HPV  Konidlom Tedavisi

LEEP cihazı   sağlam dokuya zarar vermediği için vajina ve penis üstü siğillerin tedavisinde kondilomun yakılması ve çıkarılması için çok güvenilir bir yöntemdir.Bizle merkezimizde tüm yöntemler olmasına rağmen öncelikle Lazer ile HPV Tedavisi ve LEEP ile Genital Siğil Tedavisi yöntemlerini tercih ediyoruz. .

Genital Siğil HPV  Yaktırma İşlemi anestezi nasıl yapılır;

HPV siğil yaktırma ağrılı bir işlemdir. Hastanın genital siğil yakılırken acı hissetmemesi için anestezi uygulanır.

Lokal anestezi veya siğiller çok yaygın ise Sedasyon genel anestezi ile hasta  uyuyarak yakılır Eğer  hpv siğil sayısı azsa lokal anestezi ile siğil yakılabilir. Ancak çok sayıda ve aşırı yaygın genital siğil varsa hastanın hiç ağrı, acı hissetmemesi için sedasyon anestezi dediğimiz hasta  uyuyarak genital siğil koter veya lazer yakma işlemi yapılabilir.

Genital Siğil HPV Yakma Sonrası İyileşme

Genital siğil  ve HPV yaktırma sonrası iyileşme çok kısa sürede olmaktadır.En belirleyici olan genital siğillerin yaygınlığı ve büyüklüğüdür. Genital siğil yakıldıktan sonra 2  gün içinde yakılan yerler önce sulanır, sarı renk alır ve iyileşmeye başlar. Genital siğil yaktırma sonrası özellikle lazer ile kondilom yakma sonrası daha hoızlı olmak üzere  1 hafta sonra tamamen iyileşir.

Genital siğil ve HPV tedavi sonrası cinsel ilişki ne zaman olmalı?

Cinsel ilişki yaralar kapanana ve doktor aksini söylemediği bir süreye kadar olmamamalıdır

Genital Siğil tedavisi sonrası kanama olur mu?

HPV yaktırma sonrası kanama beklenmez. Ancak az miktarda sızıntı şeklinde kanama olabilir, normaldir, bölgeye tampon ile baskı yapıldığında kanama duracaktır..

HPV tedavisi sonra iz kalır mı?

 Bazı yöntemler ile iz kalabilir, kimyasal yöntemler ve kriyoterapi fazla uygulandığı zama kahverengi bir leke bırakır. En aziz kalan yöntem laze rHPV yakma tedavisi ve Leep genital siğil tedavisidir.Yakılan yerlerde  genelde iz kalmaz. Hasta siğil yaktırdıktan hemen sonra ayn ı gün  günlük hayatına dönebilir.

İstanbul Genital Siğil Yaktırma Fiyatları, HPV Tedavisi Fiyatları İstanbul Nedir, Uygun Fiyata HPV ve Kondilom tedavisi nerede ve nasıl yapılır?

Genital siğil  ve HPV yaktırma ücretleri siğil sayısına ve genişliğine göre değişir. Siğil ne kadar yaygınsa  kondilom lezyonları genital siğil yaktırma fiyatları o kadar fazla olacaktır.

HPV  yakma ücretleri kullanılan anesteziye göre değişir. Genital Siğil yakma sedasyon anestezi ile yapılacaksa  anestezi doktoru verdiği için kondilom  yaktırma ücretleri artacaktır.

Kriyoterapi ile  HPV Tedavisi ,Genital Siğil Dondurma Tedavisi Nasış ve Nerede Yapılır, Başarı oranı ve fiyatları nedir?

 Sık kullanılan bir yöntemdir, cildiye uzmanı hekimler daha sıklıkla kullanırlar. Uygulaması kolay fakat ağrılı bir yöntem, başarı oranı kısmen düşük ve diğer yöntemlere göre tekrar siğil çıkma oranı yüksektir, birden fazla seans gerekebilir. Genital siğil tedavisinde – 180  derecedeki soğuk nitrojen gaz lezyon üzerine sprey ile püskürtülmesi ve kondilom dondurma  işlemine siğilin dondurulmasına denir.

Cerrahi polarak ameliyat ile Kondilom Genital Siğil Aldırma Tedavisi

Çok büyük dev siğiller ve anal  kondilomlar ameliyatla çıkarılabilir. Ameliyat ile çıkarma işlemi küçük  siğil varsa tavsiye edilmez. Büyük ve  kanser şüphesi varsa, genital siğil ameliyatla çıkarılır HPV tipleme  ve patolojiye gönderilir.

HPV tedavisi ne kadar sürer, Genital siğillerden ne kadar sürede kurtulurum.

Genital siğil tedavi süresi uygulanan tedaviye göre değişir. Siğilin yakılması veya dondurulması işleminde tek seansta tedavi biter. Ancak siğil tekrarlarsa tedavi süresi uzayabilir. Bu nedenle hpv tedavisi yaptıranlara bağışıklık sistemini kuvvetlendiren önerilerde ve vitamin takviyesinde bulunmak siğilin tekrarlama riskini azaltır.

Bitkisel Yöntemlerle HPV Siğil Tedavisi

Her ne kadar internette bu konuda bilgiler olsa da etkinliği yoktor ve genellikle zaman kaybına yol açar ve kondilomlar büyüyüp HPV yayılır.Kendi kendine HPV tedavisi bitkisel yöntemler şunlardır;  Elma Sirkesi, limon yöntemi, Aspirin ve yoğurt kürü, Propolis, Hint yağı, Aloe vera ve elma sirkesi karışımı, Koli bandı, Çay ağacı yağı, incir sütü genellikle halk arasında “kendi kendine hpv tedavisi” bitkisel yöntem olarak denenmektedir. Yan etkileri ve  istenmeyen sonuçları fazşla olabilir ,u nedenle, bu kürleri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

HPV Tedavisi Sonrası  Ne yapmak Gerekir, Genital Siğillerin Tedavisinden Dikkat Edilmesi Gerekenler

HPV  yakma veya dondurma işlemi sonrası ayakta duş alabilirsiniz. Ancak genital siğiller tam temizlenene kadar cinsel ilişkiye girmeyin. Cinsel ilişkiye girmeden önce eşinizde pink ponk topu bulaşması olmaması için siğil olmadığından emin olun. Eğer onda da varsa “ hpv eş tedavisi” gerekir  o da tedavi olup siğillerden kurtulduktan sonra anvak  cinsellik olabilir.

Genital Siğil tedavisi sonrası ilaç kullanılmalı mı?

 HPV Tedavi sonrası bağışıklık sistemini kuvvetlendiren takviye  ve destek vitamin alınması önemlidir. AHCC, propolis beta Glukan, Ekinezya, Çinko, D vitamini, Folik asid doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

HPV engelleyici diyet ve beslenmenin düzenlenmesi ve bitkisel tedavilercinsel  ve “özel bölge siğili”  tekrarlama riskini azaltacaktır.

Tedavi Sonrası Özel Bölge Siğil Tekrarlar mı?

Doğru ve yerinde en iyi tedaviye rağmen siğillerin %5-10 tekrarlayabilir. Genital siğil tedavisinin yapılacağı klinikte elektrokoter, lazer veya kriyoterapi aletlerinden en az birinin olması gerekir. Şüpheli olgularda kanseri gözden kaçırmamak için patolojik tanı imkanının da bulunması gerekir.
Kondilom tekrarlamaya neden olan faktörlerin en başında hastanın immun  bağışıklık sisteminin zayıf olması gelir. Tedavi sonrası hastanın bağışıklık sistemini güçlü tutması gerekir. Bunun için de dengeli beslenme, AHCC Propolis Beta Glukan İmmuneks İmmutor Kompleks gibi destek, düzenli uyku, egzersiz ve stresten uzak durmak gerekir.

Genital Siğil Eş Tedavisi önemli mi?

Eğer partnerinizde Genital Siğil Var İse o Tedavi Olana Kadar İlişkiye Girmeyin. Bağışıklık sisteminin zayıf olması dışında tekrar tekrar virüse maruz kalmak da siğillerin tekrarlamasına neden olur. Tedavi sonrası virüs taşıyan partnerden uzak durmak, cinsel ilişkiye girmemek de tekrarlama riskini azaltacaktır. HPV Eş Tedavisi çok önemlidir

HPV ve Kondilom  Tedavi Edilmezse Ne Olur? Ne Gibi Sorunlara Yol Açar?

HPV virüsü tedavi edilmezse kadın ve erkekte genital siğile neden olabilir. Ya da kadın ve erkekte yıllar içinde bazı kanser türlerine yol açabilir. Bu nedenle  HPV belirtileri olan veya HPV taşıyan partnerle cinsel temas öyküsü olanların doktora başvurmasında fayda vardır.

HPV Testi Nedir, Erkekte ve Kadında HPV Testi nasıl yapılır?

HPV Testi ve ha Genital siğil Tipleme testi i ile vücutta  virüsolup olmadığı anlaşılır. HPVirus varsa da hangi tipinin olduğu anlaşılır. Yüksek riskli HePeVe tipler pozitifse hastanın kanser gelişimi açısından yakın takibi gerekir.
HPV DNA  testi ile erken teşhis ve tedavi imkanı sağlanmış olur.

HPV Testi nerede yapılır ve fiyatları nedir?

Erkekte penis ve genital bölgeden sürüntü alınarak kadında ise HPV testi smear testi gibi yapılır, muayene sırasında vajinaya yerleştirilen spekulum yardımı ile rahim ağzından  ve vajinada sürüntü örneği alınır ve Genetik laboratuarına HPV tipleme için l özel tüplere konarak gönderilir.

İstanbul da HPV Testi fiyatları çalışılan virüs sayısına  ve laboratuar fiyat politikasına bağlı olarak değişiklik gösterir.

 

İstanbul da HPV Testi yapan Laboratuvarlar hangileridir. Uygun fiyata HPV DNA Tipleme testi nerede yaptırabilirim?

HPV testi İstanbul!da  hem devlet hastanelerinde, hem özel hastanelerde, hem de muayenehanede  ayrıca genetik laboratuarlarında yapılabilen kolay, basit ve ağrısız bir testtir. HPV testi sonucu bakılan tip sayısına göre  ortalama 1-4 haftada çıkmaktadır

Smear testi HPV takibinde önemlidir, sakın ihmal etmeyin

HPV tarama Testi Hangi sıklıkla yapılmalıdır

20-65 yaş arası  yılda bir smear testinin düzenli yaptırılması gerekir. HPV testi ile de tarama yapılabilir. Ama HPV testinin 20 yaşından önce yapılması önerilmez. Çünkü çoğu kadında HPV pozitif olsa bile 20 yaşına kadar virüs kendiliğinden vücuttan temizlenmektedir. Eğer 20 yaşına kadar virüs temizlenmediyse, rahim ağzı kanseri için risk teşkil etmektedir. 20 yaşından önce bakılan HPV testi ve tespit edilen HPV virüsü hastada gereksiz stres ve müdahaleye neden olacaktır.

Eğer smear testi yapılmazsa rahim ağzında ACUS, CİN1, CİN2, CİN 3,LSİL, HSİL, LGSİL,HGSİL  tespit edilemez ve hastalık kansere ilerler.

HPV aşısı Gardasil 4, Gardasil 9 ve Cervarix

HPV Aşıları  Gardasil 4, Gardasil 9 ve Cervarix HPV’den korunmanın en etkili yöntemi cinsel temas başlamadan HPV aşısının yaptırılmasıdır. Dünyada Gardasil, Cervarix ve Gardasil 9 adı altında 3 tip HPV aşısı vardır. Aşıların birbirinden farkı içeriğindeki HPV suşlarının birbirinden farklı olmasıdır.

Gardasi 4l; HPV 6, 11, 16 ve 18’e karşı koruma sağlar. HPV 6, 11 genital siğillerin %90’ından, HPV 16, 18 ise rahim ağzı kanserinin %99’undan sorumludur. Bu nedenle Gardasil kanserden korumaya ek olarak genital siğilden de korumayı sağlar. Mkasimum 5 yıl koruma sağlar ve koruma oranı yaş ilerledikçe düşer

Cervarix; sadece HPV 16 ve 18’e karşı korur. HPV virüsüne bağlı kanser gelişimini önler ancak genital siğilden koruma sağlamaz.

Gardasil 9; en son çıkan aşıdır. İçerisinde 9 çeşit HPV suşu vardır. Gardasilin etkili olduğu HPV tiplerine ek olarak HPV 31, 33, 45, 52 ve 58’e karşı da koruma sağlar. Böylelikle hem kanserden hem de genital siğilden korur. Ancak Gardasil 9 ne yazık ki henüz Türkiye’de bulunmamaktadır. Maksimum 10 yıl koruma sağlar ve koruma oranı gardasil 4 e göre çok yüksektir.

HPV aşısı Gardasil 4, Gardasil 9 ve Cervarix Fiyatları nedir

Ülkemizde dolara göre değişkenlik göstermektedir. Ve HPV aşılarının fiyatları aşağı yukarı aynıdır. Ancak genital siğilden de koruma sağladığı için Gardasil ve özellikle Gardasil 9 tercih edilmelidir. HPV aşıları SGK kapsamında olmadığı için devlet tarafından ücreti karşılanmamaktadır. Aşı yaptırmak isteyenlerin, ücretini kendileri karşılaması gerekmektedir.

HPV Aşısı kimlere yapılır, HPV Aşısı Yapan merkezler ve doktorlar İstanbul

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma merkezi  11-12 yaşındaki tüm kız ve erkek çocukların HPV aşısı yaptırmasını önermektedir. 9 -26 yaş arası tüm kız ve erkekler aşı yaptırabilir. Hatta FDA, HPV aşısının 26-45 yaş arası yapıldığında da etkili olduğunu ve 45 yaşa kadar yapılabileceğini belirtmektedir

Ama mümkünse kadınlarda ve erkeklerde HPV Gnital Siğil Aşısıı ilk cinsel temastan önce, yani vücut daha önce virüsle hiç karşılaşmadan yapılmalıdır. Bu şekilde aşının etkinliği daha yüksek olmaktadır.

Erkeklere HPV Aşısı Yapılır mı?

Evet yapılmakatdır. HPV erkeklerde de tıpkı kadınlardaki gibi genital bölgede  HPV  kondilom  ve kansere yol açabilir. Bu nedenle  dünyada bir çok ülkede erkeklerin de aynı kadınlar gibi 9-45 yaş arası HPV aşısı yaptırması önerilmektedir.

Hamilelikte HPV  ve Genital Siğil Tedavisi.

HPV Normla Doğuma Engel mi? Çocuğa Doğumda Bulaşır mı?

HPV virüsüolan gebe kadınlar da  normal doğum sırasında bebek doğum kanalından geçerken virüsü bebeklerine bulaştırabilirler. Buna bağlı da bebekte laringeal papillomatozis,ve ölüm görülebilir.Gebelikte  vajinada siğil tespit edilirse  kondilom tedavisinin yapılması gerekir. Doğum öncesi yapılan HPV testinde bazı tipler pozitif çıkar ise  o zaman HPV’nin bebeğe bulaşma riskini azaltmak için sezaryen ile doğum tercih edilmelidir.

Gebelikte genital siğil yaktırma veya dondurma işlemi anne karnındaki  bebeğe zarar vermeden güvenle uygulanabilir.

Bakirelerde HPV  Genital Siğil Tedavisi yapılır mı?

HPV  virüsü ve siğiller  tam cinsel birleşme olmadan  sürtünme ile de bulaşabileceği için bakire kızlarda da özel bilgede siğil görülebilir. Bakirelerde  genital siğil tedavisi bakire olmayanlar ile aynıdır. HPV Siğilin yakılması veya dondurulması sırasında kızlık zarı zarar görmez

Genital Siğil Tedavi edilmez ise  Kendiliğinden Geçer mi? HPV tedavi edilmez ise ne olur?

Kendiliğinden kondilomlar kaybolmaz, mutlaka tedavi gereklidir. HPV ise zamanla kendiliğinde siğiller bittikten sonra atılır Bağışıklık sistemi ne kadar kuvvetliyse HPV kendi kendine geçme ihtimali o kadar yüksektir. Bağışıklık sistemi dışında hastanın tekrar HPV  virüse maruz kalmaması da enfeksiyonun  kendi kendine yok olmasına yardımcı olur. Çünkü vücuttaki” HPV virüs yükü” ne kadar fazlaysa immün sistemin virüsü yenebilme şansı o kadar az olacaktır.

Genital Siğil ve HPV Hastaları Nasıl Beslenmeli. HPV Diyeti nedir

HPV ye karşı antioksiden beslenmenin bağışıklık sistemi üzerine etkisi olduğu için dolayısıyla kondilomların geçmesine de etkisi olacaktır. Antioksidan  gıdaların tüketilmesi önerilmektedir. Bu besinlere ek olarak immün sistemini kuvvetlendiren takviye vitaminler, AHCC, PROPOLİS,BETA GLUKAN, ÇİNKO,FOLİK ASİD, D VİTAMİNİ, EKİNEZYA gibi  de doktor kontrolünde alınabilir.

HPV Haastaları için önerilen besinler; Arı sütü, Bal kabağı ve çekirdeği, Sarımsak, kekik, biberiye, yeşil çay, karanfil, siyah çay, Domates, böğürtlen, biber, Kırmızı biber, limon, turunçgiller, Yeşil lifli sebzeler,Deniz yosunu,Organik doğal bal, bezelye ve yer fıstığı kavrulmamış

Genital siğil tedavisi için hangi doktora gidilmeli, En iyi hpv tedavisi yapan doktor

Öncelikle HPV ile ilgilenen ve gerekli teknik donanımı olan hekimler tercih edilmelidir. Genital siğil için kadın hastalıkları, üroloji, dermatoloji ve cerrahi bölümü cinsel siğillere bakar.

Genital Siğil Tedavisi İstanbul  Fiyatları nedir. İstanbulda HPV Tedavi Fiyatları ve Kondilom yaktırma kliniği Merkezi.
Tek seansta Genital siğil HPV tedavisi

HPV tedavi ücretleri İstanbul, Ankara İzmir,Antalya, Bursa, Çanakkale, Edirne de genital siğil tedavi fiyatları birçok faktöre bağlı olarak değişir. Tedavi fiyatını etkileyen en önemli faktörlerden biri  kadın ve erkekte genital siğilin büyüklüğü ve yaygınlığıdır. HPV Siğil az ise uygun fiyata  yakılabilir, ancak siğil çok büyükse  ve aşırı yaygın ise fiyat artmaktadır., HPB Kliniği istanbulda en uygun fiyata en yaygın HPB siğillerini bile lazer veya leep yöntemi ile tek seansta tedavi etmekteyiz.Muayenehanede yapılan kondilom tedavisi fiyatları Hastanede yapılan tedavi fiyatı na göre doğal olarak daha düşük olacaktır.

HPV tedavi ücretlerini etkileyen diğer bir faktör ise yakma işmeinde uygulanan anestezi yöntemidir. Genel anestezili genital siğil tedavi fiyatı lokal anesteziye göre daha pahalı olacaktır.

İstanbul da sigil tedavi fiyatını etkileyen başka bir faktör de HPV  kliniği veya HPV doktoru fiyat politikasıdır. Ayrıca yapılacak tedavi yöntemi de ücretleri etkilese de bizler tüm yöntemler içim tek ve aynı fiyat politikası izlemekteyiz..

Tek seansta kesin HPV / Kondilom / Genital Siğil tedavisi

HPV (Genital Siğil) tanı ve tedavisi HPV  kliniğimizde uzman doktorlarımız  tarafından tek seansta yapılmaktadır. İstanbul HPV / Kondilom /  genital siğil tedavisi fiyatları 2021, 2022, 2023,2024 ve 2025  
hakkında ayrıntılı bilgi ve randevu 0539 8288152 ‘den bize ulaşabilirsiniz.