Akıntı Tedavisi

 

Akıntının Tedavisi, vajinal akıntı tedavisi nasıl yapılır.

Akıntı tedavisi  etkene göre değişir .Bakteriyel vajinit ve buna bağlı akıntı antibiyotikle tedavi edilir. Cinsel yolla geçmişse ve buna bağlı bir vajina akıntı var ise eşin de tedavisi gerekir. Vajinit tedavisi sırasında sıkı ve nem tutan iç çamaşırlardan kaçınılmak gerekir.

Bazen tekrarlayan veya sebebi tam açıklanamayan akıntı durumında vajinal kültür yapılır. Tedavi vajinal kültür ve antibiyogram a göre doktor tarafından planlanır.

Mantar enfeksiyonu ve mantara bağlı akıntı ile şikayet durumunda özel mantar ilaçları  kullanımı ile tedavi edilir. Tedavi sırasında cinsel ilişkiden mutlaka kaçınılmalıdır. Vajinal mantar hastalığı için teşhis koymak hastanın yakınmaları ve muayeneyle genellikle kolaydır.Sürekli tekrar eden vajinal mantar enfeksiyonlarda, koruyucu  tedavi önerilir, süresi 3-6 ay arasında değişir. Vajinal mantar nemli ortamda büyüdüğü için genital bölgenin kuru tutulması gerekir. Sıkı, dar, hava aldırmayan kıyafetlerden sakınılmalı, ıslak mayoyla oturulmamalı, pamuklu iç çamaşırı giymeli, giyinmeden evvel genital bölge dikkatli bir şekilde iyice kurutulmalıdır.

Akıntı tedavisi sonrası nelere dikkat etmek gerekir?

Vajinit ve akıntı problemlerinden kaçınabilmek için genital hijyene ve temizliğe azami dikkat etmek gerekir. Varsa vajinal yırtıklar onarılmalıdır. Rahim ağzı yaraları mutlaka yapılacak bir smear testi sonrası  tedavi edilmelidir. Bir çok cinsel yolla bulaşan hastalıklar, prezervatif kullanımı ile engellenbilir.Tuvalet temizliği sırasında bağırsakta bulunan bakteri ve mantarların vajinaya geçmemesi için önden arkaya doğru dikkatlice silinmeli.Ayrıca genital bölge duru su ile temizlenmeli ve vajenin ph dengesine uygun  özel temizleyiciler  ve genital bölge şampuanları kullanılmalı, cinsel  ilişki sonrasında vajinal duş olarak da isimlendirilen vajina içerisi su ile temizlenmemeli

Her kadın hayatının bir döneminde vajinit olur. Önemli olan bu durumu mümkün olduğu kadar seyrek yaşamak ve oluştuğunda da etkili ve yeterli tedaviyi bir doktora başvurarak jinekolojik muayene sonrası  yapmaktır.Unutmamamk gerekir ki tedavisi iyi yapılmamış , sık tekrarlayan vajinal iltihaplı akıntı daha sonra  iç genital organlara  yayılabilir, bu yaygın iltihaplı durum  ileride kısırlık  tablosuna kadar gidebilmektedir