Akıntı Nedir, Vajinal Akıntı

 

Vajinal akıntı, vajinal akıntı nedir ne  yapmak gerekir?

Akıntı nedir, vajinal akıntı yakınmasında genellikle altta bir hastalık söz konusu iken, bazen  hiç bir sebep yokken fizyolojik dediğimiz normal akıntılar da kadınların hekimlere başvurmasına yol açabilir. Her akıntı mutlaka bir hastalığı işaret etmeyebilir, adet döngüsünün belli dönemlerinde, şeffaf kokusuz, herhangibir yakınmaya yol açmayan akıntı olması  doğaldır. Bu tür  vajina akıntıları hormonların etkisiyle oluşur ve kendiliğinden geçer. Bu tür akıntılar için hekime başvurmaya gerek yoktur.

 Vajinal akıntıda  dış genital kısma akan akıntı salgı miktarı, akıntının öneminde rol oynamayabilir. Bazen tamamen normal fizyolojik akıntı olarak isimlendirdiğimiz durumda da  bir akıntının miktarı fazla olup, devamlı ıslaklık hissi ile kişiyi rahatsız edebilir.

 Vajinal akıntı  bezen renkli - sarı, yeşil- , kokulu,  sarı beyaz veya beyaz peynir parçaları şeklinde ise akıntıya ek olatak  yanma, kaşıntı ve cinsel ilişkide rahatsızlığa yol açıyorsa altta bir enfeksiyoz durum ve bir patojen etken söz konusudur. Eğe rvajinadan gelen  akıntı kanlı,koyu kahverengi veya  et suyu renginde ise akla kadın organları kanserleri , yani jinekolojik kanserler gelmelidir.

 Vajinal akıntıda ilk akla gelen etken vajinad içinde enfeksiyon oluşturan mikroplardır. Daha az sıklıkla  rahim,  serviks yani rahim ağzı (rahim ağzında yara) ve yumurtalık kanallarının kanserleri  de akla gelmelidir.

Kadınların çoğu için yaşam boyunca en sık karşılaşılan sorunlardan biri vajinal akıntı,  jajinal kaşıntı – yanma ve idrar yaparken gözlenen değişik şikayetlerdir. Vajinal akıntı durumunda sıklıkla bir jinekolojik muayene ve tedavi gerekmektedir